tel. 516 348 436
tel. 534 784 784
adres / mapa dojazdu

KONTAKTY DZIADKÓW Z WNUKAMI
Czy dziadkowie mają prawo widywać wnuka?


Kontakty z dzieckiem, potocznie zwane widzeniami z dzieckiem, niewątpliwie przysługuą rodzicom dziecka, ale czy przysługują również dziadkom? Oczywiście. Dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukiem/wnukami. Przepisy regulujące kontakty między rodzicami a dziecmi mają odpowiednie zastosowania do konktaktów dziadków z wnukami. 

Jak powinny wyglądać kontakty dziadków z wnukami?

Kontakty dziadków z wnukami obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem. Przebywanie dziadków z wnukiem może przybrać formę odwiedzin, spotkań, zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Kontakty dziadków z wnukiem mogą polegać również na bezpośrednim porozumiewaniu się z dzieckiem, utrzymywaniu korespondencji, korzystaniu z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej, takich jak komunikatory SKYPE czy Gadu-Gadu. 

Jak ustalić kontakty dziadków z wnukiem?

Kontakty dziadków z dzieckiem ustalają dziadkowie z rodzicami dziecka, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia w przedmiocie kontaktów dziadków z wnukiem rozstrzyga sąd. Sąd rozstrzygając o kontaktach dziadków z wnukami bierze pod uwagę dobro dziecka i jego rozsądne życzenia. 

Czy sąd może ograniczyć kontakty dziadków z wnukami?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów dziadków z wnukiem. Sąd opiekuńczy może w szczególności: zakazać spotykania się dziadków z dzieckiem; zakazać dziadkom zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu; zezwolić dziadkom na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności rodzica dziecka, albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd; ograniczyć kontakty dziadków z dzieckiem do określonych sposobów porozumiewania się na odległość; zakazać porozumiewania się dziadków z dzieckiem na odległość.

Czy sąd może zakazać kontaktowania się dziadków z wnukiem?

Sąd może zakazać kontaktowania się dziadków z wnukiem, jeżeli utrzymywanie kontaktów dziadków z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza. 

Czy można zmienić kontakty dziadków z wnukami?

Można żądać zmiany orzeczenia w przedmiocie kontaktów dziadków z wnukami. Dokonuje tego sąd, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Kontakty z dziadkami po rozwodzie - czy sąd w sprawie o rozwód orzeka o kontaktach z dziadkami?

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka, i to nie zawsze, o kontaktach rodziców z dziećmi, natomiast nie rozstrzyga o kontaktach z dziadkami po rozwodzie. Dziadkowie muszą wystąpić z odrębnym pismem inicjującym postępowanie o kontakty z wnukami. 

 

Kto jest uczestnikiem postępowania w sprawie o ustalenie kontaktów dziadków z wnukiem?

Uczestnikami postępowania w przedmiocie ustalenia kontaktów dziadków z wnukiem są dziadkowie dziecka oraz rodzice dziecka. 

Opracowanie: Kancelaria Adwokacka Paweł Stolarek adwokat, Radom 2013

19-05-2016 00:25:34 Kamila 
Mam problem z matką mojego partnera,która mnie nienawidzi odkąd jestem z jej synem.wykazuje brak szacunku do mieszkania jej osoby obrażając mnie.dyktuje co mam robić i jak zwykle okazuje pogardę aż z niej kipi.potrafła do drugiej osoby powiedzieć że ja złapalam jej syna na dupe na dziecko.ile razy słyszałam wulgarne określenia na mój temat. Np po@#@bana nawet potrafiła powiedzieć do mojej przyjaciółki że cytuję: nienawidzę tej kur[usunięte przez Administratora] szmaty.przepram za te wyrazy ale ja nie mam siły!!!! Nie mogę pozwolić by przychodziła do mojego domu i rozstawiala mnie po kątach i wtracała się.i nie jeden aż groziła mi że mnie zniszczy i wszystko się posypie.bo jej nienawiść do mnie pogłębiła się gdy urodziłam córeczkę. Jestem na skraju załamania nerwowego😭mam chyba prawo zabronić jej kontaktów z moim dzieckiem skoro i tak traktuje moje dziecko jak kartę przetargowa i nic więcej bo ma ulubionego wnusia a o moim dziecku potrafła powiedzieć że Ja na siłę wzięłam jej syna bo się wysmarowalam sperma?! Tak mówić o poczęciu wnuczki?? Pomocy :'( czy mogę prosić o których ntakt mejlowy na [usunięte przez Administratora] bardzo będę wdzięczna za pomoc

30-09-2016 02:37:31 Janusz 
Nasuwają mi się dwie wątpliwości: 1. po pierwsze: czy aby na pewno to dziadkowie mają prawo do kontaktowania się z wnukami, czy raczej wnuki mają prawo do widywania dziadków? 2 po drugie: uczestnikami takiego postępowania są również dzieci (czyli wnuki). Z poważaniem, J.

07-10-2016 09:15:02 Adwokat
Ad wątpliwości Janusza:
1. a czy ustawa zna drogę dochodzenia kontaktów przez wnuki? Prawa do utrzymywania przez dziecko kontaktów z dalszą rodziną chyba nikt nie jest w stanie zakwestionować (i nie chodzi tu tylko o kontakty z dziadkami);
2. odsyłam do przepisów postępowania cywilnego. Jeśli dziecko miałoby być uczestnikiem postępowania (przypadek całkowicie skrajny) to tylko takie, które posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wszak przepis wskazuje wprost, że osoba pozostająca pod władzą rodzicielską, opieką albo kuratelą ma zdolność do podejmowania czynności w postępowniu dotyczącym jej osoby, chyba że nie ma zdolności do czynności prawnych. W zasadzie nie spotyka się, aby dziecko, nawet to posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, było uczestnikiem postępowania o ustalenie kontaktów. Jeżeli sąd uznaje, że dziecko jest uczestnikiem postępowania, to wzywa wnioskodawcę do przedłożenia dodatkowego odpisu wniosku (jedyna sankacja za ewentualne niewskazanie dziecka jako uczestnika). 

16-10-2016 08:37:00 olga 
Witam nazywam sie Olga mam problem z dziadkami mojego juz bylego partnera nie jestestesmy razem ale dziadkowie niedaja mi spokoju I chca mi odebrac corke czy maja takie prawo ojciec dziecka niczym sie nieinteresuje nic go nieobchodzi jak bylam w ciazy wogule go nic nie interesowalo varsity prosze czy babcia ma prawo do mojej corki. Czekam na odpowiedz od pani adwokat. Olga.

27-10-2016 01:37:40 Janusz 
1. Rozważmy model teoretyczny, ale z bardzo podobnym się spotkałem: rodzice i dzieci zgodnie twierdzą, że nie ma powodów do regulacji sądowych w kwestii kontaktów, ale dziadkowie takowe kontakty chcą mieć ustalone. Czy Sąd winien wziąć pod uwagę przede wszystkim zdanie dzieci (13 i 15 lat) oraz rodziców i nie regulować tej kwestii, np. oddalając wniosek, czy jednak raczej pójść na skróty zgodnie z obowiązującym kierunkiem orzecznictwa i zadecydować o jakichkolwiek kontaktach? 2. Ale czy wymienienie dzieci (13 i 15 lat) jako uczestników w takim wniosku to uchybienie formalne? A jeżeli już taki wniosek został przez Sąd przyjęty, to czy jest to podstawą do zażądania wysłuchania dzieci, albo w ogóle ich obecności na sprawie? Z poważaniem, J.

05-11-2016 03:08:05 Elżbieta 
Mama problem pdobnej natury, ale...troche głębsy...Otóż teściowa córki wyrzuciła ich z domu bo nie mogła zaakceptować ich sposobu bycia. Córka z płaczem przyjecahła do domu rodzinnego. jakoś z mężem załatwilismy, że mieszkali w piwnicy nie zakończonego domu. Mąż miał tam biuro. Zrezygnował z tego biura,tam zamieszkali. Miałam kupioną dodatkową działkę na wypadek gdyby bank zarządał spłaty kredytu hipotecznego (inwester nie wywiązał się z umowy). Działka ta została przepisana na córkę. Córka wraz z zięciem wybudowali się tam. Zięć "pozyczył ode mnie pieniądze' na to żeby wziąć kredtyt. póżniej okazało się, że miał debet ok.20 tys. i nie mógł dostać kredytu. Dodam, że jego matka jest bardzo dobrze sytuowana, ale on nie bardzo ma z nią kontakt.Córka urodziła dziecko pierwsze, którym w większości my jako dziadkowie dużo się opiekowaliśmy, daliśmy mu też dużo serca. Po urodzeniu drugiego dziecka od razu przenieśli się do nowego domu i....nie mogliśmy ich odwiedzać.Córka napisała, że"narazie nie przychodź, damy sobie radę. Nie rozumiałam tego Potem kolejny sms"za bardzo rozpieściłaś wnuka i chcę być sama z rodziną". Najpierw sms prosiłam, żeby jak ma czas zadzwoniła do mnie. nie zrobiła tego.Potem pojechaliśmy z mężem córki nie było, był zięć, córka pojechała do koleżanek żeby odpocząć od dzieci0tak powiedział zięć) Tego samego dnia dzwoniłam do córki bo chciałam z nią porozmaiwać nie odbierała, dzowniła trzy godziny. Pojechałam, nie chiała mnie wpuścić, udawała, że jej nie ma. Powiedziałam, że widzę ją w oknie, i proszę żeby otworzyła, po jakimś czasie zrobiła to i "fakt było ok. 22.30 "jak mnie możesz nachodzić o tej porze. Przytuliłam ją i powiedziałam "chcę porozmaiwać.Ona na to, że Jej mąż wszystko mi powiedział (chcą żyć własnym życiem, nie podoba mu sie to, że ja zajmuję się moim ojcem (jest schorowany) i że przez to zaniedbałam dom)). Ja powiedziałam, że rozumiem, a ona, że mąż jest dla niej najważniejszy.Powiedziałam, że to rozumiem, córka, że jak w ogóle mogę ją nachodzić, ona ma teraz dwójkę dzieci i że jak mieszkali w tym "udzielonym im przez nas pokoju) za dużo przychodziliśmy i ona ma już dość nas, a przynajmniej mnie.(Choc więcej chodził mąż) Dodam tylko, że mąż córki nie utrzymuje kontaktu ze swoją matką (bardzo rzadko) ze swoim chrzestnym a ostatnio nawet ze swoją babcią. Czy w takiej sytuacji mogę odwiedzać wnuka. Oni mówią, że mogę, czy mam zapytać o warunki odwiedzin, nie chcę się narzucać.Dla mnie to jest niezrozumiałe.Rozumiem, że chcą byc sami, ale żeby moja córka nawet nie chiała mnie wpuścić do domu.

22-11-2016 18:53:48 S.Wasiak 
Mam sytuacje taką,że po 14 latach opieki nad wnuczkami synowa i syn zabronili nam kontaktować sie z nimi.Twierdzą ,że maja już 11 i 14 lat i powinni się sami usamodzielnić.Synowa nigdy nie zajmowała i nadal nie zajmuje się dziećmi i domem,twierdząc że pracuje na rodzinę.Ojciec dzieci zapisał dzieci na świetlicę ,która znajduje się przy kościele i dzieci z ciężkimi plecakami pieszo 2 km tam chodzą.Odbiera ich po 17 lub 18 do domu ,kiedy wraca z pracy ich matka.Do tej pory wnuki my szykowalismy do szkoły,odbieraliśmy je,robiliśmy obiad i pomagaliśmy w lekcjach.Dodam ,że dzieci posiadają z Poradni Pedagogicznej opinie,że musi być im dawana pomoc w nauce gdyż mają bardzo duzą wadę wzroku.Z uwagi na ciągły konflikt małżeński rodzice uniemożliwiają nam kontakt z wnukami po to aby oni nie mówili o tych awanturach.Zablokowali telefony i komputer zabronili przychodzić pod szkołę by odprowadzić wnuki na świetlicę.Co mamy zrobić by mieć kontakt z wnukami?Zajmowaliśmy się 14 lat,chodzliśm do i ze szkoły ,do lekarza,kościoła,logopedy.S.Wasiak

25-11-2016 17:56:17 Grażyna 
Witam, mieszkam poza granicami Polski. Mam wnuczkę w polsce, jest to córka mojego syna. Syn nie mieszka z z córką i jej matką, nie płaci alimentów, nie kontaktuje się z córeczką. Matka wnuczki wyszła za mąż a jej mąż "usynowił" małą i zmieniono jej nazwisko.Wszystko ok ale jak twierdzi matka wnuczki, jestem dla małej obcą osobą, co nie przeszkadza jej przyjmować prezentów i pieniędzy dla małej ode mnie. Jednak kiedy chcę ją zobaczyć (zabrać na wakacje)jestem już obca :/

05-12-2016 15:11:09 Adwokat
Do S. Wasiak
Myślę, że trzeba zainicjować sprawę o ustalenie kontaktów dziadków z wnukami. Żeby kontakty były możliwie szybko, należy się zastanowić nad wnioskiem o wydanie postanowienia tymczasowego. Jeśli chcielibyście Państwo uzyskać więcej informacji bądź dowiedzieć się jak napisać pismo inicjujące postępowanie w sprawie, zapraszam na poradę prawną telefoniczną (opłata jak za konsultację w siedzibie Kancelarii). 

20-12-2016 14:19:49 Patryk 
Witam! Mieszkam w Anglii od 12 lat mam zone i 3 dzieci. Najmlodszy syn ma 3 latka i jest bardzo chory ma ograniczony wiek zycia! Srednia to 4lata! Moj ojciec a dziadek moich dzieci zawsze uwazal ze to wnuki musza dzwonic do niego on nie musi! I jesli one nie beda to znaczy ze odsuwaja go! Nie raz tlumaczylismy ze to musi dzialac w dwie strony ! Dziadek musi od poczatku cos zbudowac by potem to pielegnowac! Najstarszy syn ma 16 lat i powiedzial ze to nie dziadek bo prawdziwy dziadek chcialby kontaktu! Corka lat 9 dzwonila ale teraz mowi ze gdyby dziadek chcial to chcialby nas zobaczyc i uslyszec! Najmlodszego syna mojego nawet nie poznal ! Mial okazje 2razy bo byl bardzo blisko dziadka niestety dziadek nie znalazl 5 min! Niedawno uslyszelismy ze starczaja mu zdjecia! Uwazam ze sie wstydzi chorego wnuka! Nawet nie zapytal o leki ani razu nie dal mu prezentu a dodam ze jest b bogaty! Starszym wnukom tez od kilku lat nic! Chodz nie chodzi mi o prezenty i kase ale samo to tak w sobie! Nie lubi mojej zony od samego poczatku! Moj ojciec jest takim typem czlowieka ktory uwaza ze 99,9% racji i to kazdy musi do niego dzwonic i przyjezdzac! Nawet na naszym weselu wykorzystal mojego tescia by rozwozil rodzine z naszej strony! Moja zona powiedziala co mysli i o to jest zlosc! Powiedziala takze ze jesli dziadek nic to wnuki nie musza stale! Wnuki nawet nie chca do nich jezdzic moja zona ich nie zmusza a moi rodzice zli ze ona zle robi ze wnuki musza bo to ich obowiazek! Chcialem sie zapytac czy moge napisac jakies pismo do niego?? Na dodatek dodam ze wymeldowal mnie itd aby korzysc mial moj brat mlodszy! Nie mam z nimi teraz dobrego kontaktu gdyz uwazam ze bardzo zle postepuja do wnukow a tym bardziej do chorego wnuka! Mowia ze to wszystko przez moja zone gdyby nie odzywala sie przytakiwala mojemu ojcu byloby ok! Jednak ja uwazam podobnie jak zona tez im powiedzialem! Przeciez nawet jesli zli na synowa to nie przeklada sie tego na wnuki! I do tego ze zdjecia starczaja! Moge mu cos prawnego napisac? Pozdrawiam

25-12-2016 12:06:04 Margolcia 
Witam mam taka sytuacje: q tamtym roku zginal tragicznie moj syn. Byl q zwiazku malzenskim jednakze w trakcie rozwodu.Z tego malzenstwa mial 1 syna. Jego mama notorycznie zabrania kontaktu z wnukiem mimo moich stalych prosb. Czy mozna zalatwic te sprawe sadownie ?


20-01-2017 00:33:31 Krystyna 
Kiedyś teściowe były okrutne dla synowych, obecnie synowe są sekutnicami dla babć i dziadków ,a jesli dziadkowie są majętni ,to mogą ich czasem pokazać ale za grubą kasę ,to nieludzkie sama jestem tak traktowana ,przez synową ,a kiedy zwróciliśmy się do sądu o uregulowanie kontaktów z wnukami,synowa wytoczyła mi proces o Nękanie jej, choć przez rok widziałam ją przypadkiem jeden raz ,nie telefonowałam, nie odwiedzałam,bo zabroniła mi tego,więc po kilku latach nie wiem jak zyje i mieszka mój syn i dwoje ukochanych wnuków.Jedno mnie trzyma przy życiu- nadzieja że ta perfidna kobieta-synowa za niedługi czas też będzie teściową i znowu przyjdzie jakaś jędza i popastwi się z kolei nad nią niepozwalając widywać wnuków.Mnie w taki sposób próbowała zdeprecjonować w oczach Sądu ,ale i na Sąd nie liczcie ,w naszym przypadku zachowywał się jakby był adwokatem synowej i jej pełnomocniczki ,bo pewnie młoda i ładna -a sąd też człowiek niestety, a głupcy myślą,że sprawiedliwość tam znajdą.

23-03-2017 14:58:30 Ela 
Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy dziadkowie mają prawo się widywac z moimi dziećmi. Rok temu mój mąż zginął w wypadku samochodowym. Wyprowadziła się wtedy od teściów. Ze względu na to że starszy syn ma 4 lata brali tylko jego bo młodszy syn nie miał nawet roku. Wszystko było ok na początku, później tesciowa zaczęła bindowania mojego starszego syna przeciwko mnie i mojej mamy. Zaczęła przebudować go zabawkami pieniędzmi.. opowiadam mu na nad niestworzone rzeczy. Czy jeśli ona pójdzie do sądu to uzyska widzenia z moimi dziećmi. Przecież to nie jest moim obowiązkiem żeby mieć z nimi kontakt iż fakt że nawet mi po śmierci męża nie pomagają..

28-03-2017 09:20:12 Adwokat
Dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukami. To jak się zachowują dziadkowie, np. czy w sposób niewłaściwy nie wpływają na rozwój dziecka, będzie brane pod uwagę przy ustalaniu zakresu i formy kontaktów. W skrajnych wypadkach można domagać się nawet zakazania kontaktów dziadków z wnukami. 

22-07-2017 23:45:24 Magda Piotr 
Zrobiliśmy córce mieszkanie na poddaszu są 6lat po ślubie jej mąż nas okłamywał gdy zatrudniła go w swojej firmie zaczęły przychodzić pisma i telefony od komorników mają 3,5latnią córeczkę jest to największy skarbuś babci i dziadka.Często dochodzi między córką zieciem i nami do nieporozumień są to właściwie drobnostki straciliśmy do niego zaufanie potrafi być pyskaty i wtedy mamy zakaz kontaktu z wnusią przez córkę i zięcia.Czy oni maja prawo zabraniać kontakt z naszą jedyna kochaną wnusia Marcelinką.Jesteśmy z mężem na skraju wytrzymałości dlaczego za dobre tak się opłacają proszę o poradę co mamy zrobić

14-10-2017 14:05:56 Katarzyna 
Witam, nasza sytuacja jest następująca, mąż nie utrzymuje kontaktu z rodzicami od kilku lat, teściowie nie akceptują mnie i mojej rodziny. Za każde nieprzychylne słowo że strony mojego męża wina teściowie obarczają mnie. Mąż wyraźnie odcina się od rodziców i nie chce mieć z nimi kontaktu, czy dziadkowie mogą żądać kontaktu z naszą roczną córką? Od początku wnuczka nie interesowała teściów, raczej jest to rodzaj zemsty że chcą zadać kontaktów z wnuczką. Dodam że teściowa miała depresję i obecnie się leczy, potrafi szantażować męża że się zabiję itd. Jeśli go nie zobaczy itd. Nie chcę aby mieli oni kontakt z naszym dzieckiem bo obawiam się o zdrowie mojego dziecka. Co w takiej sytuacji możemy zrobić skoro obydwoje z mężem nie chcemy mieć z nimi kontaktu? Z góry dziękuję za odpowiedź

30-10-2017 19:09:26 Adwokat
Do Magda Piotr. Proszę zainicjować postępowanie w przedmiocie ustalenia kontaktów z dziadkami. 

06-11-2017 22:32:17 MONIKA 
Kontakt dziadków z wnukiem

11-12-2017 16:21:40 Kolorowa 
Witam. Chciałbym zapytać czy można ograniczyć kontakty moich dzieci z rodzicami byłego męża tylko do spotkań w mojej obecności. Była teściowa buntuje dzieci przeciwko mnie. Wracają od nich z nastawieniem że ja jestem zła, 3 letni syn mówi że mnie nie kocha tylko babcie, że chce tam mieszkać. 6 letnia córka mówi, że babcia ciągle im powtarza że będą u niej mieszać. Czy w razie rozprawy sądowej bede potrzebować jakiś dowodów?

01-02-2018 18:03:39 Dziadkowie a wnuk 
Witam. Problem polega na tym, iż matka dziecka nie pozwala na kontakt z wnukiem. Często nie odbiera telefonu, za każdym razem zmienia termin spotkania do którego i tak niedochodzi. Czy można założyć sprawę w sądzie o kontakt z wnukiem?? Jak należy do tego się przygotować.? Pomimo, że syn nie płaci alimentów, nie utrzymuje kontaktów z wlasnym dzieckiem. Pozdrawiam

12-03-2018 22:23:27 Jola 
Witam. Ja mam troche inny problem. To temu zmarla Mona siostra, byla rozwodka z 6-cio letnim synem. Ojciec mial ograniczone prawa rodzicielskie. Gdy ona umarla opieka spoleczna chciala any moja mama

24-03-2018 09:32:36 Damian 
Mam problem z zona zabrania mi kontaktu moich dzieci z mo8mi rodzicami nie znam powodu dla czego twierdzi ze dzieci nie chca to niejada czy moge w yej sprawie zrobic sadownie prosze od podpowiedz

30-04-2018 10:17:38 czarno-białe 
Byłam też synową,teraz jestem babcią która nie może się widywać ze swoją wnuczką. Jako synowa przeprowadziłam się do innego miasta (praca), to ja zaproponowałam byłemu mężowi z uwagi na to ze dzieliło nas 400km , że nie będzie mógł odwiedzać dziecka, że ja mam dziecko przez 9,5 m-ca w roku , on przez całe wakacje , oraz święta czy ferie ,nie broniłam dziecku kontaktów z dziadkami ze strony ojca i innymi członkami jego rodziny. Zawsze syna uczyłam tata to tata trzeba go szanować jak i dziadków, nasz syn nie odczuł że rodzice są po rozwodzie. Dziś zadaję sobie pytanie , to ja potrafiłam zadbać o kontakty dziecka z całą rodziną , dlaczego dziś ja nie mogę widywać się ze swoją wnuczką ,kto jest winny, Moja wnuczka jest zastraszana , wiem od syna ma to nagrane ,wnuczka mówi mamusia ale Ty mnie nie oddasz nikomu, ja będę mówić to co rano mnie uczyłaś. Przemoc psychiczna wobec dziecka jest gorsza niż fizyczna tak mówi dr. Wasilewska, dlaczego sąd przyznaje opiekę dla matki, wnuczka ma 5,5 lat. Dlatego w szczególności te byłe synowe zadajcie sobie pytanie , czy dobrze postępujecie !!!!

01-06-2018 19:30:43 Justyna 
Mam problem z moją córką ponieważ uniemożliwia mi kontakt z wnusią wnusia mieskała u mnie 5 lat z moją córką i z zięciem rozeszli się ponieważ moja córka miała romanś z mojej siostry wnuczkiem co mają do dziś zaczęłam kontrolować swoją córkę bo wyjeżdżała na noce mówia że do pracy a w pracy w ogóle jej nie było zostawiała swoją córkę ze mną lub oddawała ją do swojego męża ojca córki i ja jak zaczęłam ją kontrolować tak córka wyprowadziła się wynajęła mieszkanie i wnusia chciała by na jakiś czas przyjechać do mnie tu ma rower hulajnogę trampolinę i pyta się mamy czy morzę odwiedzić babcię i dziadka bardzo za nami tęskni i mój mąż też tęskni za wnusią ale córka nie zezwala jej żeby ona do nas przyjechała np. w sobotę lub w niedzielę czy może mi ktoś pomóc w tej sprawię bardzo proszę Pozdrawiam

03-06-2018 13:50:01 Adwokat specjalizujący się w sprawach o kontakty z dziadkami
Do Justyna. Mają Państwo prawo do widywania się z wnuczką. Należy niezwłocznie zainicjować postępowanie sądowe, bo czas działa na Państwa niekorzyść - im dłużej nie widzicie wnuczki, tym bardziej rozluźnia się więź emocjonalna między wnuczką a dziadkami i w zw. z tym kontakty mogą być rzadsze. 

02-09-2018 18:52:48 Justyna W
Mam problem ojciec moich dzieci nie zyje dziadkowie po 5latach przypomnieli se ze maja wnuków babcia leczyla sie psychiatrycznie czy mogę im zabronic kontaktu z wnukami

31-07-2018 11:00:03 TOŚKA
WITAM MAM PROBLEM. MĄŻ ZMARŁ CZTERY LATA TEMU . RODZICE MĘŻA SĄDOWNIE UZYSKALI PRAWO DO KONTAKTÓW Z WNUCZKĄ W JEDEN WEEKEND W MIESIĄCU, TYDZIEŃ WAKACJI ORAZ DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I WIELKANOCY. PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE CÓRKA (OBECNIE 9 LAT) OD OKOŁO ROKU CZASU CORAZ CZĘŚCIEJ MÓWI, ŻE NIE CHCE TAM JEŹDZIĆ. OD NIEDAWNA POSIADA TELEFON I BĘDĄC U NICH CODZIENNIE DZWONI ŻEBY JĄ ZABRAĆ BO NIE CHCE BYĆ U DZIADKÓW. MAŁA MÓWI , ŻE SIĘ NUDZI A JEDNĄ Z NIEWIELU "ATRAKCJI" JAKIE POTRAFIĄ JEJ ZAPEWNIĆ TO WIZYTA W KOŚCIELE I NA CMENTARZU. RZADKO WYJŚCIE NA PLAC ZABAW, BASEN LUB JAKIEŚ KINO. JA ROZUMIEM, ŻE TO STARSI LUDZIE, TEŚĆ JEST PO UDARZE I NIE W PEŁNI DOSZEDŁ DO ZDROWIA, ALE JAKIEŚ MINIMUM ROZRYWKI TRZEBA DZIECKU ZAPEWNIĆ. I PYTANIE JEST TAKIE CZY MOGĘ MIEĆ JAKIŚ WPŁYW NA ZMIANĘ ORZECZENIA SĄDU. NIE ŻEBY CAŁKOWICIE OGRANICZYĆ TEN KONTAKT, ALE ŻEBY ZMNIEJSZYĆ JEGO CZĘSTOTLIWOŚĆ I ŻEBY DZIECKO MOGŁO ZDECYDOWAĆ CZY CHCE BYĆ U DZIADKÓW JEDEN DZIEŃ , DWA DNI BĄDŹ CAŁY WEEKEND, WEDLE TEGO JAKĄ AKURAT ODCZUWA POTRZEBĘ. PROSZĘ O POMOC. POZDRAWIAM

06-02-2019 18:31:08 LUMA
Synowa podczas rozwodu z synem była w piątym m-cu ciąży z innym mężczyzną. Z synem ma 3 letniego synka. Rozwiedli się za obopólną zgodą ,żeby sobie nie robić problemów. Zostawił jej 8 letni dorobek w postaci połowy spłaconego kredytu ,nas dziadków był w tym spory udział jej wkład był niewielki . Zamieszkała obecnie z partnerem i urodziła jego dziecko. Problem polega na tym ,że ogranicza mi spotkania z wnukiem . Ostatnio wykreśliła mnie ze Żłobka bym nie mogła pomagać synowi ,który pracuje. Gdy ja odbierałam wnuczka to mieliśmy ok 40 minut więcej czasu na zabawy i z pracy dojeżdżał syn , potem odwoził wnuka do matki i jej konkubenta . Syn zgodził się by wnuka rano do Żłobka odwoził jej partner. Dodam ,że pilnowałam wnuka gdy był chory nawet gdy mieszkała z partnerem i wtedy pracowała.Chodziło i chodzi o dobro dziecka . Zorganizowałam spotkanie jej rodziny i mojej by dojść do porozumienia skończyło się fiaskiem . Oboje z synem maja porozumienie które daje obojgu równe prawa do opieki nad wnukiem . Ostatnio podzieliła sprawowanie opieki przyznając sobie więcej dni. Kiedy syn zabiera wnuka w 3 razy w tyg, ze Żłobka to wpada do mnie raz ale nie zawsze i jest to 1.5 h jestem wtedy z wnukiem i z synem . Czy mogę starać się o spotkania przed sądem z wnukiem np. wziąć jego na spacer w sobotę na 2-3 h jako osobne spotkanie . Mieszkamy z synem w jednym mieście ale oddzielnie. Moja więź z wnukiem jest bardzo dobra on tęskni lubi się ze mną bawić tak było dotychczas.

07-02-2019 09:23:01 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację w biurze lub w formie rozmowy telefonicznej. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.

09-03-2019 13:51:08 Alicja
Mój brat z bratową i ich synem mieszkają w Niemczech. Moi rodzice kontaktowali się z nimi kilka razy w tygodniu za pośrednictwem Skype (na życzenie mojego brataka). Z dnia na dzień kontakt został zerwany bez podania żadnego powodu, nasze numery telefonu zostały przez brata zablokowane. Nie mamy z nimi kontaktu już dwa miesiące. Moja zdesperowana mama skontaktowała się z matką mojej bratowej i z nimi kontakt jest utrzymywany bez żadnych zmian. Co mamy robić? Nikt z naszej strony nie wymuszał kontaktu, mały sam decydował czy chciał dzwonić i dzwonił 3-5 razy w tygodniu więc nie sądzę aby nagle chciał urwać kontakt. Co można zrobić w tej sprawie? Bardzo proszę o poradę.

10-03-2019 14:23:56 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację w biurze lub w formie rozmowy telefonicznej. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.

10-04-2019 03:41:59 Kinga
Dzień dobry, Moim problemem jest partner, który nienawidzi moich rodziców i nie życzy sobie, aby mieli kontakt z naszą kilku tygodniową córką. Ja juz pomijam fakt, iże mój związek to związek bardzo patologiczny i toksyczny, od którego próbuje uwolnić się od kilku lat, ale są okoliczności, które mnie powstrzymują od tego, a zarazem strach przed partnerem. Jednym z argumentów jakie wysuwa ojciec dziecka to to, że relacja pomiędzy mną, a moimi rodzicami w szczególności moja mamą i mną są patologiczne, a wpływ w szczególności mojej mamy na naszą córkę będzie w 100%patologizujach Moja prośba jest o podanie przepisów prawa, w których jest mowa o poruszanym wątku. Bardzo mi zależy na tym, aby moja córka miała kontakt z dziadkami jak i dziadkowie z nią. Czy w razie dalszego rozwoju konfliktu można wytoczyć ojcu dziecka proces sądowy o ustalenie prawa do widywań dziadków wnuczki?

11-04-2019 15:09:45 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację w biurze lub w formie rozmowy telefonicznej. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.

24-06-2019 20:40:03 maja
Jestem babcią wnuczki która ma 11 lat mama jej rozwiodła sie z moim synem,po raz drugi wyszła zamąż i tez się rozstała ma następnego i kiedy jest z następnym facetem podaję sprawę o podwyższenie alimentów i nam dziatkom zakazuje wnuczce rozmawiać z nami co mamy z tego tytułu robić

01-07-2019 13:19:08 Urszula
Witam mam pytanie co moge zrobic zeby miec kontakt z wnukiem ktory byl od urodzenia unas wychowywany ma ob. 12 lat corka jest 7 lat po rozwodzie obecnie poznala partnera i jej partner pistanowil ze wyjada do niemiec i zabrali wnuka i zabronil calkowity kontakt wnukowi z nami jak i calom rodzina gdzie sie udac i co zrobic jakie mam szanse na kontakt z wnukiem za porade dziekuje

01-07-2019 19:14:15 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację w biurze lub w formie rozmowy telefonicznej. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.

30-07-2019 19:06:32 Krzysztof
Jestem 30 letnim ojcem dwóch synów 3 i 1.5roku. Od jakiegoś czasu mam konflikt z teściową. Mieszkam u niej. Przez 4 lata robiłem remonty itp. Aby moja żona i dzieci miały w życiu lepiej. Jakiś czas temu uderzyłem małżonkę i mam niebieska kartę. Żałuję tego gdyż byłem pod wpływem alkoholu. Sytuacja wygląda tak. Teściowa chce doprowadzić do rozpadu mojej rodziny. I każdy mój błąd wytyka i chce wzywac policję. Czy jest możliwość ograniczenia jej praw do moich i żony dzieci

01-08-2019 09:34:45 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację w biurze lub w formie rozmowy telefonicznej. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.

06-09-2019 16:17:27 Paulina
Witam. Jestem samotna matka. Mam synka który ma 2 latka i jak synek urodził się to mieszkałam z rodzicami moimi. Od trzech miesięcy nie mieszkam z nimi ponieważ ponizal mnie straszył ze zabierze mi dziecko jest to możliwe? Jest możliwe ze sąd może mnie zmusić żebym pozwalała dziadkom się z dzieckiem widywać?

09-09-2019 10:45:01 Karolina
Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć czy muszę córkę "dawać" babci na każde jej widzimisie. Sprawa wyglada tak matka mojego partnera podburza go, miesza mu w glowie na tyle ze nasz zwiazek to tylko nazwa "zwiazek". Podczas jednej awantury ( kiedy bylam jeszcze z corka w ciazy) napisala przykrego smsa ze kupilam dziecko na kredyt ( pilnie potrzebowalam pieniazki na badania nifty, jedna corke rodzilam martwa i w tej drugiej ciazy koniecznoscia bylo przeprowadzenie tych badan). Kolejna awantura byla w marcu b.r kiedy wykrzyczala mi w twarz ze corka jest kupiona na kredyt. Wnuczka interesuje sie na pokaz, zeby wszyscy widzieli ze dzisiaj ja ma. Bez mojej zgody umieszcza zdjecia na portalach spolecznosciowych i wypisuje ze ona jest jej! Ojciec dziecka ma to gdzies, twierdzi ze jego matka malo widuje wnuczke i ma prawo robic z nia co kolwiek. Prosze o pomoc czy moge nie zgodzic sie na wizyty corki u babci. ( oczywiscie ja w tym czasie nie moge byc z nimi)

10-09-2019 08:34:50 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację w biurze lub w formie rozmowy telefonicznej. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.

01-11-2019 07:38:39 Alicja
Witam serdecznie Bardzo proszę o poradę. Dwa lata temu urodził się naszemu synowi syn czyli nasz wnuk. Ponieważ syn pod wpływem swojej żony (która na początku związku stwierdziła że nie potrzebuje i nie chce mieć rodziny) oddalił się od nas i nie utrzymuje kontaktu. Gdy się dowiedziałam o narodzinach wnuka chciałam i prosiłam abyśmy mogli go chociaż zobaczyć nie odezwano się do nas ( zrobiłam to przez internet bo innej możliwości nie miałam). Postanowiłam złożyć wniosek do sądu o możliwość kontaktu z naszym wnukiem Było to w 2017. Wczoraj dopiero dostałam wezwanie na pierwszą sprawę. Zawsze byliśmy kochającą się rodziną bez żadnych awantur czy jakiejkolwiek patologi.Zawsze w naszym związku na pierwszym miejscu były nasze dzieci.Cieszyliśmy cię gdy syn poinformował nas że się ożeni. I wszystko było ok. Nagle synowa stwierdziła że ja jako matka nie odcięłam pępowiny co było totalną bzdurą (ponieważ syn szybko się wyprowadził i usamodzielnił z czego byłam dumna)i jestem mało zamożna to lepiej zerwać z nami kontakt. Początkowo syn utrzymywał kontakt z siostrą nastolatką po kryjomu przed swoją żoną, a potem kontakt się urwał. Moja prośba nie stać mnie na adwokata będę walczyła sama ( mąż jest po operacji nowotworu złośliwego) nie chcę go obciążać dodatkowymi nerwami.Moim marzeniem jest móc widywać wnuka chociaż mam do niego 80 km. Ale nie mam pojęcia jak walczyć aby wygrać Błagam o pomoc

19-03-2020 14:48:24 Ewa
Witam, prosze o poradę jak postapić w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. Ojciec ma sądownie wyznaczone kontakty z dzieckiem. KOntakt wypada w ten weekend, natomiast zgodnie z wytycznymi zalecanie jest przebywanie w domu. Czy jako matce grożą mi jakieś konsekwencje za nieprzekazanie dziecka ojcu?

26-03-2020 09:34:45 Adwokat od spraw rodzinnych
Zapraszam na konsultację telefoniczną. Umawiamy się na konkretne dni i godziny.
adwokat Radom kontakty kancelaria adwokaci Radom

Kancelaria Prawa Rodzinnego

O NAS | PORADY ON-LINE | FAQ | CENNIK | FILIE | KONTAKT
Copyright 2018 Paweł Stolarek
Kancelaria Prawa Rodzinnegow Google+